Ofisinizin Verimliliğini Etkileyen 7 Faktör

 

İnsan davranışlarını tahmin etmek oldukça zordur, ancak bunu önemli ölçüde etkilenebileceğini biliyoruz. Daha iyi organize olmalarına yardımcı olacak bir kaç yöntem  sunarak verimliliğini önemli ölçüde artırabilirsiniz,

 

Ofis Verimliliğini etkileyen faktörler

Çevreniz sadece nasıl çalıştığınızı ve organize olmanıza değil, aynı zamanda ruh halinize de şekil verir. Bu 7  faktöre bir göz atın, ekibinizin verimli çalışmasına ve pozitif  hissetmesini sağlayabilir:

1. Aydınlatma

Ofisinize ne kadar doğal ışık girdiğine ve ofis aydınlatmasına göz atın. Düzenli olarak mevcut olan parlak ışığın, insanları daha da rahatlattığı , hem endişe hem de depresyonu azalttığı gösterilmiştir .

Mümkünse, yeterli miktarda pencereye sahip bir ofis alanı seçin. Bunlar yoksa, ekibinizin verimli çalışmaya devam etmesi için yeterli miktarda ışığa sahip olduğundan emin olun.

2. Ortam gürültüsü

Araştırmalar, çalışanların yakındaki konuşmalara maruz kaldığında verimliliğin yüzde 66 düşebileceğini belirtiyor. Makul bir ses seviyesinde, bir miktar ortam sesi(Müzik ) sağlamak, Çevreden gelen rahatsız edici seslerin bir kısmını örtbas etmeye yardımcı olabilir. Düşük ve orta hacimli müzik, çalışanların üretkenliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

4. Hava kalitesi

Hava kalitesi, ortam gürültüsünün veya binadaki aydınlatmanın varlığı kadar farkedilemez, ancak çalışanlarınızın verimliliğinde daha da etkili olabilir.Bilimsel incelemeler, kötü hava kalitesinin üretkenliği azaltabildiğini göstermektedir

5. Sıcaklık

Çalışmalar, bir işyeri ortamı için farklı “ideal” sıcaklıklar bulmuştur, ancak en yüksek üretkenlik için ortalama sıcaklık yaklaşık 21-22 derece olması gerektiği yönündedir. .

Buradaki uyarı, elbette, bireysel tercihler arasındaki farklılıklar gösterecektir; Bir çalışan en yüksek üretkenlikte çalışırken, diğeri soğuk hissedebilir ve bir başkası da ofisin odaklanabilmesi için çok sıcak olduğunu düşünebilir. Kendi takımınız için en yüksek değeri bulmak için bu ortalamadan deneme yapmanız ve ayarlamanız gerekir.

6. Renk

Renk psikolojisi tartışmalı bir alan ama farklı renklerin çalışanlarınızın motivasyon ve üretkenliği üzerinde farklı etkileri olabileceğini gösteren kanıtlar var . Örneğin, mavi’nin, çalışanların stres atmasına ve daha rahat hissetmesine yardımcı olan, istikrarlı ve sakinleştirici olduğu söylenir. Yeşilin göz yorgunluğunu azalttığı ve çalışanların verimli kalmasına yardımcı olduğu söyleniyor. Kırmızı, daha rekabetçi takımlar için ideal olan duygu ve tutkuyu çağrıştırıyor.

Ekibinizin yanıtlarını ve iş motivasyonunu nasıl etkilediklerini görmek için farklı odalarda farklı renkler kullanmayı deneyin.

7. Bitki hayatı

Bitkilerin yüzde 15’e varan bir verim artışa yol açabileceğini gösterdi . Dikkate değer “doğal” manzara ve oksijenlenme etkisi de mevcuttur; sebep ne olursa olsun, bitkiler ölçülebilir bir etki yaratır.

Bu değişiklikler yeterli mi?

Ofisinizde bu kategorilerin her birinde değişiklik yapmak, ekibinizin genel verimliliğini artırabilir, ancak yapabileceğiniz en önemli değişikliklerin olmayacağını unutmayın; Sonuçta, çalışanların moralleri ve huzuru, verimliliği yüzde 40 ila 55 oranında artırabilme potansiyeline sahip .

Çalışma ortamı Verimliliği ve Moralini Arttırıyor

Çalışanlarınız yönetilme biçiminden ya da ekonomik faktörlerden memnun değillerse, yukarıda belirtilenleri değiştirmek yeterli olmayabilir. Çalışan verimliliğinin artırılması, ödüllendirme sisteminin kurulması, iyileştirilmiş moral motivasyon ve geri bildirimler de dahil olmak üzere, aynı anda birçok konuya dikkat edilmesini gerektirir. Yukarıda açıklananlar çevresel faktörlerdir.

Yorumlarınız Diğer Kullanıcılara da Faydası olacağını Biliyor musunuz ? Yorumlarınızı Bizimle Paylaşır mısınız ?

      Yorum Yazın

      Logo Yazılım Ürün ve Hizmetleri