Çalışkan Ve Tembel Yönetici

Zamanın birinde bir kasabada makarna fabrikası kurulmuş. Fabrikanın başına, iş dünyasındaki başarılarıyla tanınan bir genel müdür getirilmiş. Fabrika çalışmaya başladıktan sonra hiç de fena sayılmayacak bir gelir getirmeye başlamış ve günden güne kar artmaya başlamış. Fakat yönetim kurulunun gözüne genel müdür pek de çalışkan gelmiyormuş doğrusu. Şirketin sahipleri çoğu zaman onu odasında elleri başının arkasında camdan dışarı bakarken bulurlarmış. Arada bir fabrikaya iner, bazen işçilerle sohbet eder ve odasına geri dönermiş.

Bir gün yönetim kurulu bir araya gelmiş ve demişler ki: “Eğer bu fabrika şimdi böyle kar ediyorsa, başına bir de çalışkan bir yönetici getirirsek görün kazanacağımız parayı.” Genel müdürü görevden almışlar ve yerine çok çalışkan oluşuyla ünlü bir genel müdür getirmişler.

Gerçekten de yeni müdür zıpkın gibiymiş. Sabah erkenden işe gelip, akşam geç vakitlere kadar çalışıyormuş. Odasına nerdeyse hiç girmiyor, işçilerle un taşıyor, kamyoncuları düzene sokuyor, tamir işlerine girişiyormuş. Patronlar mutlu ve mesut bu yeni tempoyu izliyorlar, gelecek yüksek karları bekliyorlarmış. Fakat aradan birkaç ay geçtiğinde fabrikada bazı aksaklıklar baş göstermeye, karda büyük düşüşler meydana gelmeye başlamış. Patronlar sonuca inanamıyorlarmış ve yeni müdür ne kadar fazla çalışırsa çalışsın zarar yükseliyormuş. Artık son çare eski müdürün adresini bulup yanına gitmişler.

Eski müdür misafirlerini deniz kıyısındaki evinin bahçesinde, ağaçları sularken karşılamış. “Geleceğinizi biliyordum, hoş geldiniz.” demiş. Patronlar süklüm püklüm durumu açıklamışlar. “Ama” demişler, “Kararımızda haklıydık, sen tüm gün odandan dışarı seyrediyor, arada işçilerle sohbet ediyor, pek de çalışıyor görünmüyordun.”

Eski müdür gülmüş. “Benim odamın penceresinden fabrikanın bacası görülür. Ben gün boyunca fabrikanın bacasını izlerdim, ne zaman dumanda bir azalma olsa bir problem olduğunu düşünür ve fabrikaya inerdim. Problemin sebebini araştırır, bulur, çözer, birimler arası koordinasyonu sağlar ve odama geri dönerdim. Duman düzenli ve iyi çıktığı zaman ise ufka bakar ve kurumla ilgili yeni projeler tasarlar, hangi bölümlerde ne değişiklik yapacağımı düşünür ve gelecek planları yapar, zamanı gelince uygulamaya koyardım.” demiş.

Yöneticilik, her zaman bütün işlere en ince ayrıntısına kadar girmekle olmayabilir. Doğru ekip kurulduğunda ve doğru koordinasyon sağlandığında yöneticiye düşen tek görev ekibe güvenini göstermek ve tecrübesinin gerektiği durumlarda gerekeni yapmaktır.

Yorumlarınız Diğer Kullanıcılara da Faydası olacağını Biliyor musunuz ? Yorumlarınızı Bizimle Paylaşır mısınız ?

      Yorum Yazın